Homepage Garage Wiki Register Community Calendar Today's Posts Search
#Camaro6
Go Back   CAMARO6 > CAMARO6.com General Forums > 2016+ Camaro: 6th Gen Camaro general forum


Bigwormgraphix


Post Reply
 
Thread Tools
Old 04-24-2020, 05:59 PM   #1
jrah
 
Drives: 2019 2LT 1LE V6
Join Date: May 2019
Location: 19390
Posts: 35
WTF happened here

Browsing Camaros on EBay again and saw this: https://www.ebay.com/itm/2020-Chevro...edirect=mobile. What happened here? Did the sales manager order this car? Why would you order all of these contrasting elements - Black emblems, carbon fiber wing and ground effects, and leave silver wheels on the car? Leather seats and suede knee pads? This car is a mess. I hope someone factory ordered it as a joke and then backed out of the deal because if someone ordered the car with this spec and expected to sell it at that price they need to be fired.
jrah is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 06:21 PM   #2
z28pat

 
z28pat's Avatar
 
Drives: 2002 z28, 2018 2ss 1LE
Join Date: Sep 2012
Location: Parrish, Florida
Posts: 835
....but why ?, that spoiler is not a good look on an ss. And yes it needs black wheels.

Last edited by z28pat; 04-24-2020 at 06:23 PM. Reason: Spelling
z28pat is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 06:21 PM   #3
2SS Capt
2020 Shadow Gray 2SS
 
2SS Capt's Avatar
 
Drives: 2020 2SS - A10, NPP, MRC, CAI
Join Date: Dec 2019
Location: SoCal
Posts: 3,025
Definitely needs black wheels...
__________________
2020 SGM 2SS - A10, NPP, MRC, Red Calipers, Black Camaro Fender Badge, Footwell Lighting
Added after delivery: - GMP CAI, GMP Black Strut Tower Brace, MRR017 1LE Wheels, SS Armrest, Black Fuel Door, Stainless Sport Pedals, SS Wheel Caps, Black Lugs/Locks, GM Splash Guards, DD Smoked LED Markers, Smoked Rear Reflectors, Mishimoto Catch Can, Xpel PPF - Full Front, SunTek 35% Tint, CeramicPro coating, RST Stainless Brake Lines, Castrol SRF, MSD Super Conductor Wires

Left: My "fun" ride. Right: My "work" ride: a Gulfstream G600. One's top speed is 180 Mph, the other, 620 Mph...
2SS Capt is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 06:22 PM   #4
LT4Greg


 
LT4Greg's Avatar
 
Drives: 2017 Camaro ZL1 Coupe
Join Date: May 2016
Location: Georgia
Posts: 5,813
The car was probably ordered by someone at the dealership that it was delivered to. Why is it hard to believe that it was ordered this way with all those options(most are dealer installed)? The car will sell as it has many bids on it now.��
__________________
ZL1 Coupe, PDR, Exposed carbon fiber hood insert, My Link with Nav, M6 6 speed and Silver Ice Metallic. Mods done: ceramic window tint, GM Accessories Camaro floor mats and Roto-Fab CAI.
LT4Greg is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 06:25 PM   #5
VChula
SoCal C5 Family Member
 
VChula's Avatar
 
Drives: 1996 Z28 SS & 2014 ZL1
Join Date: Apr 2009
Location: Santee, CA
Posts: 799
The car was not a "Sold Order".

It was a dealer stock order (RPO SLM).

Could be that the wheels were swapped in order to complete a deal for another car (happens all of the time).

The car was ordered by the dealer with the "Black Appearance Package" (RPO A9B) (being a 5th gen guy, I don't fully know what that package entails)

Here are all of the VIN attributes for that car (as ordered):
Model designator: 1AK37 : CAMARO 2 DOOR COUPE 2SS Build Date: 20191113 Year: 2020 Major Division: C : Car Division: 1 : CHEVROLET Series code: AK Bodystyle code: 37 Book: A Catalog Code: 1A2 : CHEVROLET VALUE ADDED ASSEMBLY: 0ST : VAA/COMPONENT REL FRONT SEAT ROW VALUE ADDED ASSEMBLY/FASCIA: 1NF : VAA/COMPONENT REL FRONT FASCIA ASSEMBLY FINANCIAL PROGRAM / FLEET PROCESSING: 1SZ : PACKAGE OPTION- VALUE ADDED ASSEMBLY/FASCIA: 2NF : VAA/COMPONENT REL REAR FASCIA ASSEMBLY PACKAGE/SALES PACKAGE: 2SS : PACKAGE SS OPTION 2 VALUE ADDED ASSEMBLY: 2ST : VAA/COMPONENT REL REAR SEAT SECOND ROW TRIM COMBINATION: 4AA : INTERIOR TRIM JET BLACK WHEEL: 56S : WHEEL 20 X 8.5, J, FRT & 20 X 9.5, J, RR, ALUMINUM DESIGN 2 WHEEL SPARE: 5A7 : SPARE WHEEL DELETION GM ACCESSORY: 5WF : ACCESSORY BATTERY PROTECTION PACKAGE GM ACCESSORY: 5YN : ACCESSORY BADGE - INTERIOR TRIM COMPONENT FRONT LEFT: 6X1 : COMPONENT FRT LH NON-COMPUTER SEL SUSP SPOILER: 6ZQ : ACCESSORY SPOILER - DECKLID - DESIGN 6 COMPONENT FRONT RH: 7X1 : COMPONENT FRT RH NON-COMPUTER SEL SUSP COMPONENT REAR LH: 8BB : COMPONENT- COMPUTER SELECTED, SUSPENSION COMPONENT REAR RH: 9BB : COMPONENT- COMPUTER SELECTED, SUSPENSION TIRE SPARE: 9L3 : TIRE SPARE DELETE MEMORY: A45 : MEMORY SEAT ADJUSTER, MIRROR, POWER, DRIVER & ENHANCED MEMORY PERSONALIZATION SEAT: A50 : SEAT,FRONT BUCKET APPEARANCE PACKAGE: A9B : APPEARANCE PACKAGE BLACK ADJUSTER PASS ST: AKQ : ADJUSTER SEAT, POWER, 6 WAY, VERT, PASS VEHICLE SAFETY & COLLISION AVOIDANCE: AL0 : SENSOR INDICATOR INFLATABLE RESTRAINT, FRT PASS/CHILD PRESENCE DETECTOR SEAT REAR: AM7 : SEAT,REAR FOLDING SEAT CHILD: AT8 : RESTRAINT PROVISIONS CHILD, RR SEAT, RR FACING LOCK CONTROL, ENTRY: ATH : LOCK CONTROL, ENTRY REMOTE ENTRY, EXTENDED RANGE, PASSIVE ENTRY ADJUSTER FRONT ST: AV3 : ADJUSTER FRT ST POWER, 8 WAY, DRIVER : AXJ : VEHICLE TYPE PASSENGER CAR RESTRAINT SYSTEM: AYG : RESTRAINT SYSTEM SEAT, INFLATABLE, DRIVER & PASS FRT, FLOOR COVERING: B34 : COVERING,FLOOR MATS,FRONT,CARPETED INSERT(COLOR COORDINATED) DOOR SILL PLATE: B7G : PLATE DOOR SILL COVER, ILLUMINATED REMOTE STARTING SYSTEM: BTV : CONTROL REMOTE ENGINE START LAMP: C70 : LAMP INTR, AMBIENT, UPLEVEL HVAC SYSTEM / INTERIOR HEATER: CJ2 : HVAC SYSTEM AIR CONDITIONER FRT, AUTO TEMP CONT, AUX TEMP CONT SPOILER: D5Z : SPOILER RR, STANCHION MIRROR O/S: DD1 : MIRROR O/S LH & RH, REMOTE CONTROL, ELECTRIC, HEATED LT SENSITIVE LH D MIRROR I/S R/V: DRZ : MIRROR I/S R/V LT SENSITIVE, FULL VIDEO DISPLAY COUNTRY: EF7 : COUNTRY UNITED STATES OF AMERICA (USA) MODIFICATION: F55 : CHASSIS CONTINOUSLY VARIABLE REAL TIME DAMPING MAGNETO RHEOLOGICAL SUSPENSION SYSTEM: FE3 : SUSPENSION SYSTEM,SPORT CERTIFICATION: FE9 : FEDERAL EMISSION CERTIFICATION VEHICLE FUEL: FJW : VEHICLE FUEL GASOLINE E15 AXLE POSITRACTION: G80 : AXLE,REAR,POSITRACTION,LIMITED SLIP PRIMARY COLOR: GKO : PRIMARY COLOR EXTERIOR, SHOCK-1 (628D) INTERIOR TRIM CONFIGURATION: H0Y : INTERIOR TRIM CONFIG LEATHER, LEVEL 1, JET BLACK AXLE REAR: HRE : AXLE REAR 2.77 RATIO ENGINEERING YEAR: I20 : ENGINEERING YEAR 2020 RADIO: IOT : RADIO INFOTAINMENT SYSTEM,3.0 MID/HIGH HMI,VOICE,PREMIUM SD NAVIGATION BRAKE SYSTEM: J6G : BRAKE SYSTEM POWER, FRT & RR DISC, ABS, 18", HEAVY DUTY BRAKE PARKING: J77 : BRAKE PARKING ELECTRONICALLY OPERATED SEAT HEATER / HEATED SEAT: KA1 : HEATER - SEAT CONTROL: KB7 : CONTROL MANUAL SHIFT, AUTOMATIC TRANSMISSION ENGINE COOLING: KC4 : COOLING SYSTEM,ENGINE OIL ENGINE COOLING: KD1 : COOLING SYSTEM,TRANSMISSION OIL COOLING / COOLER: KNR : COOLING SYSTEM AXLE : KQV : HEATER SEAT, VENTED, FRT : KRV : REFRIGERANT LOW GWP KNOB / CAP: KS9 : KNOB TRANS CONT LEVER, SUEDE PLANT CODE: LAL : PLANT CODE LANSING, MI, USA ENGINE: LT1 : ENGINE GAS, 8 CYL, 6.2L, DI, AFM, VVT, HO, E85 MAX, ALUM VEHICLE SAFETY & COLLISION AVOIDANCE: M97 : SHIFTER INTERLOCK BRAKE, TRANS MARKETING AREA: MAH : MARKETING AREA NORTH AMERICA, PUERTO RICO/USVI USB, RECEPTACLE OR PORT: MCR : RECEPTACLE MEMORY CARD TRANSMISSION: MI2 : TRANSMISSION AUTO 10 SPD, 10L80, GRX, VAR 1, GEN 2 MERCHANDISED TRANS: MX0 : TRANSMISSION,AUTOMATIC,OVERDRIVE(MERCHANDISING OPTION) STEERING WHEEL: N26 : STEERING WHEEL SUEDE EVAPORATIVE SYSTEM: NE8 : EVAPORATIVE SYSTEM LEVEL 3 EMISSIONS NOISE CONTROL SYSTEM: NKC : NOISE CONTROL SYSTEM, ACTIVE NOISE CANCELLATION NOISE CONTROL SYSTEM: NKE : NOISE CONTROL ELECTRONIC SOUND ENHANCER EXHAUST SYSTEM: NPP : EXHAUST SYSTEM PERFORMANCE EMISSION SYSTEM: NTB : EMISSION SYSTEM FEDERAL, TIER 3 STEERING: NV9 : STEERING POWER,VARIABLE,ELECTRIC TIRE ALL: R0F : TIRE ALL 245/40ZR20 SL 95Y BW RF4 & 275/35ZR20 SL 97Y BW RF 4 FINANCIAL PROGRAM / FLEET PROCESSING: R8J : CONTROL-SALES ITEM NO. 60 FINANCIAL PROGRAM / FLEET PROCESSING: R9N : CONTROL - SALES ITEM NO. 89 GM ACCESSORY: RWJ : ACCESSORY COVER - VEHICLE, OUTDOOR GM ACCESSORY: S0O : ACCESSORY ILLUMINATED FOOT WELLS GM ACCESSORY: S0U : ACCESSORY INTERIOR TRIM KIT - ALTERNATE FINISH 2 RESTRAINT: SBF : RESTRAINT SEAT BELT VAR. 1 STRUT: SCG : ACCESSORY STRUT - ALTERNATE FINISH EMBLEM: SFZ : ACCESSORY EMBLEM - EXTERIOR, DESIGN 1 SALES PROCESSING: SLM : SALES PROCESSING-STOCK ORDERS LAMP SYSTEM: T3S : LAMP DAYTIME RUNNING, SEPARATE CAVITY, LED HEADLAMPS: T4L : HEADLAMPS LED SWITCH / RELAY: TDM : MODE TEEN DRIVER SETTINGS DIGITAL AUDIO SYSTEM: U2K : DIGITAL AUDIO SYSTEM S-BAND ANTENNA: U77 : ANTENNA RR WINDOW, RADIO CLUSTER: U80 : DISPLAY COMPASS PARK ASSIST: UD7 : SENSOR INDICATOR NEAR OBSTACLE DETECTION/REAR PARKING ASSIST : UE1 : COMMUNICATION SYSTEM VEHICLE, G.P.S. 1 SENSOR INDICATOR: UEU : SENSOR INDICATOR FORWARD COLLISION ALERT SENSOR INDICATOR: UFG : SENSOR INDICATOR REAR CROSS TRAFFIC ALERT : UHS : DISPLAY INSTRUMENT DRIVER INFO ENHANCED (MULTI COLOR ENHANCED GRAPHIC ) : UJM : TIRE PRESS INDICATOR MANUAL LEARN SENSOR INDICATOR: UKC : SENSOR INDICATOR SIDE OBSTACLE DETECTION ENHANCED SPEEDOMETER: UMN : SPEEDOMETER INST, MILES & KILO, MILES ODOMETER WIRELESS INTERFACE: UPG : WIRELESS INTERFACE SHORT RANGE SPEAKER SYSTEM: UQA : SPEAKER SYSTEM PREMIUM AUDIO BRANDED WITH AMPLIFIER CLUSTER: UV6 : DISPLAY,HEADUP VISION: UVB : VISION REAR VIEW, MONO, HD DIGITAL SWITCH / RELAY: UVD : SWITCH STEERING WHEEL, HEATED : V03 : COOLING SYSTEM,EXTRA CAPACITY COOLING / COOLER: V18 : COOLER ENGINE COOLANT, AUX VEHICLE STATEMENT: V8D : VEHICLE STATEMENT US GM ACCESSORY: VEB : ACCESSORY PEDAL COVER SET GM ACCESSORY: VLI : ACCESSORY MAT - TRUNK / CARGO AREA GM ACCESSORY: VQL : ACCESSORY FUEL DOOR - DESIGN 1 VALUE ADDED ASSEMBLY/COMPONENT - COCKPIT/INTERIOR: VRG : VALUE ADDED ASM COCKPIT VALUE ADDED ASSEMBLY/COMPONENT - STEERING COLUMN: VRH : VALUE ADDED ASM STEERING COLUMN VALUE ADDED ASSEMBLY/COMPONENT - POWERTRAIN DRESS: VRJ : VALUE ADDED ASM POWERTRAIN DRESS VALUE ADDED ASSEMBLY/COMPONENT - ROOF TRIM: VRK : VALUE ADDED ASM ROOF TRIM VALUE ADDED ASSEMBLY/COMPONENT - FRONT HORIZONTAL SUSPENSION: VRL : VALUE ADDED ASM FRONT HORIZONTAL SUSPENSION VALUE ADDED ASSEMBLY/COMPONENT - VERTICAL FRONT SUSPENSION: VRM : VALUE ADDED ASM FRONT VERTICAL SUSPENSION VALUE ADDED ASSEMBLY/COMPONENT - REAR SUSPENSION: VRN : VALUE ADDED ASM REAR SUSPENSION VALUE ADDED ASSEMBLY/COMPONENT - TIRES AND WHEELS: VRR : VAA/COMPONENT REL TIRES & WHEELS OWNERS MANUAL: VT7 : OWNERS MANUAL ENGLISH LANGUAGE GROUND EFFECTS - LOWER BODY MOLDINGS: VTD : ACCESSORY GROUND EFFECTS PACKAGE GM ACCESSORY: VTF : ACCESSORY ARMREST - DESIGN 1 : VV4 : COMMUNICATION EQUIP MOBILE INTERNET CONNECTIVITY CAP: VW9 : ACCESSORY CENTER CAP - WHEEL - DESIGN 3 GM ACCESSORY: VYW : ACCESSORY FLOOR MATS - PREMIUM CARPET VIN MODEL YEAR / FORMAT: WML : VIN MODEL YEAR 2020 FREQUENCIES RATING: XL8 : FREQUENCIES 433 MHZ VEHICLE APPLICATION: XLC : CONTROL LAUNCH, CUSTOM VEHICLE APPLICATION: YM8 : IDENTIFICATION-GM ACCESSORIES-LIMITED PERSONALIZATION OPTION/LPO Submodel: 492 : SS Wheel Base (Inches): - Wheel Base (Metric): - Region: 1 : USA United States Engine Designation: 4971 : LT1 Engine VIN: 25 : 7 Valves: 3 : 16 CC: ECC#6162 : 6162 CID: ECD#376 : 376 Liter: ENL#6.2 : 6.2 Engine Bore (Inches): EBR#4.06 : 4.06 Engine Bore (Metric): EBM#103.2 : 103.2 Engine Stroke (Inches): EST#3.62 : 3.62 Engine Stroke (Metric): ESM#92.0 : 92.0 Cylinders: CYL#8 : 8 Fuel Delivery Sub Type: 23 : DI Fuel Delivery Type: 5 : FI Fuel System Control Type: 5 Fuel System Design: 6 : SFI Aspiration: 5 : Naturally Aspirated Cylinder Head Type: 7 : OHV Fuel Type: 5 : GAS Ignition System Type: 6 : Distributorless Engine Manufacturer: 11 : General Motors Engine Version: 3 : N/R Power Output (Horse Power): PHP#455 : 455 Power Output (Kilowatt Power): PKW#339 : 339 Body Number of Doors: 7 : 2 Body Type: 9 : Coupe Bed Length (Inches): N/R Bed Length (Metric): N/R Bed Type: 3 : N/R Brake Type (Front): 5 : Disc Brake Type (Rear): 5 : Disc Brake System: 5 : Power Brake ABS: 8 : 4-Wheel ABS Spring Type (Front): 5 : Coil Spring Type (Rear): 5 : Coil Steering Type: 6 : Rack Steering System: 5 : Power Transmission Type: 5 : Transmission Publication Stage: 4 Engine Block Type: BLT#V : V
__________________
Vance Chula -
1996 Camaro Z28 SS #1688
2014 Camaro ZL1 Coupe #1956
VChula is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 06:34 PM   #6
LT4Greg


 
LT4Greg's Avatar
 
Drives: 2017 Camaro ZL1 Coupe
Join Date: May 2016
Location: Georgia
Posts: 5,813
The wheels are standard as there is no optional wheel listed on the window sticker. The black wheel caps are optional and dealer installed. With all those options though the car should have been ordered with different wheels.
__________________
ZL1 Coupe, PDR, Exposed carbon fiber hood insert, My Link with Nav, M6 6 speed and Silver Ice Metallic. Mods done: ceramic window tint, GM Accessories Camaro floor mats and Roto-Fab CAI.
LT4Greg is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 06:35 PM   #7
jrah
 
Drives: 2019 2LT 1LE V6
Join Date: May 2019
Location: 19390
Posts: 35
Quote:
Originally Posted by LT4Greg View Post
The car was probably ordered by someone at the dealership that it was delivered to. Why is it hard to believe that it was ordered this way with all those options(most are dealer installed)? The car will sell as it has many bids on it now.��
But the reserve is not met on the auction. If the buy-it-now price is $55k the reserve price probably isn't too much less.
jrah is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 06:39 PM   #8
kropscamaro16


 
kropscamaro16's Avatar
 
Drives: 2016 1ss camaro
Join Date: Feb 2016
Location: 909
Posts: 9,816
lol eww
__________________
16 1SS NIGHTFALL GRAY METALLIC WITH NPP #BECAUSERACECAR #SAVETHEMANUALS
kropscamaro16 is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 06:57 PM   #9
STYLO LT1
 
STYLO LT1's Avatar
 
Drives: 2016 Camaro SS Vert.
Join Date: Apr 2017
Location: Garden State
Posts: 537
Quote:
Originally Posted by kropscamaro16 View Post
lol eww
You ain’t kidding that thing is HORRIBLE!
STYLO LT1 is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 07:27 PM   #10
VinnAY
Account Suspended
 
Drives: 18 1SS/1LE
Join Date: Jun 2018
Location: Missouri
Posts: 939
Not to mention loan officers that choke on what amounts to a 2SS that won't book at any where near what the asking/selling price is. They do weird stuff all the time on loans but that's an instant ton of negative equity that they take a bite of.
VinnAY is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 07:49 PM   #11
DC5
 
Drives: 2019 Chevrolet Camaro SS 1LE
Join Date: Nov 2016
Location: Arizona
Posts: 596
I think it looks pretty good. I don't even mind the silver wheels with black center caps, as the center caps match the other black exterior accents.
DC5 is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 07:53 PM   #12
jrah
 
Drives: 2019 2LT 1LE V6
Join Date: May 2019
Location: 19390
Posts: 35
Quote:
Originally Posted by DC5 View Post
I think it looks pretty good. I don't even mind the silver wheels with black center caps, as the center caps match the other black exterior accents.
Looks pretty good and i'd buy it for $55k are two totally different statements - which is it?
jrah is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 08:03 PM   #13
Joshinator99


 
Joshinator99's Avatar
 
Drives: 2017 Camaro 2SS A8
Join Date: Aug 2018
Location: Petersham MA
Posts: 4,749
Quote:
Originally Posted by kropscamaro16 View Post
lol eww
Wow, that’s a little harsh lol
__________________
2017 Chevy Camaro 2SS A8 Whipple 3.0, Mast Black Label heads, Fore triple in-tank pumps, 112mm TB, LPE +52% injectors, LPE BB HPFP, 15” conversion 1059 WHP/944 WTQ, 9.48@150
Joshinator99 is offline   Reply With Quote
Old 04-24-2020, 08:13 PM   #14
Abubaca
 
Abubaca's Avatar
 
Drives: 2016 SS
Join Date: Oct 2019
Location: Jamestown NC
Posts: 450
I think the only part that really stands out to me as cringe worthy would be the silver wheels. ...and frankly as MUCH as I like Shock, it's gotta be one of the ONLY colors that HAS to have black wheels. -again, just my opinion. But continuing on with the wheels, I really don't care for any of the SS wheels, so I'd know they weren't gonna be on the car long.


Now would I personally pay top dollar for it? No. ...but I don't see this as some horrible mess, just another Camaro that isn't really the way I'd option it out.
Abubaca is offline   Reply With Quote
 
Post Reply


Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off

Forum Jump


All times are GMT -5. The time now is 07:44 AM.


Powered by vBulletin® Version 3.8.9 Beta 4
Copyright ©2000 - 2024, vBulletin Solutions, Inc.